Email Marketing dla Początkujących: Prosta Strategia dla Sklepów ECommerce

by Michał Biajgo  - 22 maja, 2023

Wstęp

W dzisiejszych czasach otwarcie sklepu eCommerce jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ale prowadzenie skutecznej strategii sprzedaży, która powtarzalnie przyciąga klientów, skaluje się i optymalizuje koszty pozostałych działań jest znacznie trudniejsze.

Bo wyobraź sobie, że praktycznie każdy sklep który sprzedaje może stworzyć prosty system który bez agresywnych kampanii marketingowych i budżetów reklamowych potrafi powtarzalnie generować sprzedaż. 

Elementem takiej strategii jest email marketing, który, mimo obecności nowszych kanałów komunikacji, nadal stanowi jeden z najbardziej efektywnych narzędzi marketingowych.

Wyobraź sobie, że 3/4 sklepów internetowych po przekonaniu klienta, wygraniu aukcji w reklamach i dokonaniu sprzedaży postanawia nigdy więcej nie odezwać się do tej osoby.

W ramach email marketingu możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje komunikacji: sekwencje (flow) i newslettery (broadcasty). 

Sekwencje to z góry zaplanowane serie wiadomości, które są wysyłane automatycznie na podstawie określonego zachowania lub interakcji klienta. Mogą one obejmować serie powitalne, przypomnienia o porzuconym koszyku czy wiadomości po zakupie. 

Newslettery, to jednorazowe wiadomości, które są wysyłane do wszystkich lub wybranych segmentów Twojej listy subskrybentów.

W dużym skrócie dobra lista emaliowa to drukarka pieniędzy która pozwala zwiększać przychody, zmniejszać koszty sprzedaży i skalować kampanie płatne.

W tym artykule przyjrzymy się, jak skutecznie wykorzystać email marketing w sklepie eCommerce - od budowania listy subskrybentów, poprzez tworzenie treści, które przyciągają i angażują, do monitorowania i optymalizacji wyników.

Będziemy także omawiać, jak unikać błędów, które mogą zaszkodzić Twojej reputacji i skuteczności. 


1. Budowanie Bazy mailowej

Pierwszym krokiem w strategii email marketingu jest budowanie solidnej listy subskrybentów. Gdy nie znamy wartości pojedynczego adresu email to powinniśmy się skupić na darmowych metodach pozyskiwania.

Kolejną rzeczą niezbędną do przemyślenia jest kto stanowi Twoją docelową grupę klientów? 

Odpowiedź na to pytanie pozwoli lepiej zaplanować sposób pozyskiwania maili. 

Pamiętaj, że Twój sklep internetowy jest jak magnes - przyciąga pewne typy klientów i odpycha innych. Musisz zrozumieć, co przyciąga Twoich idealnych klientów, i skupić się na tym.

Zastanów się, co mogłoby przekonać ich do podania swojego adresu e-mail. To może być dostęp do ekskluzywnych ofert, zniżek, treści edukacyjnych lub innych wartościowych zasobów.

Budowanie listy e-mail to nie tylko kwestia przyciągania nowych subskrybentów, ale także utrzymania tych, którzy już dołączyli.

Regularne komunikowanie się z subskrybentami, dostarczanie wartościowych treści i oferowanie ekskluzywnych promocji pomoże utrzymać aktywność subskrybentów na liście i zainteresowanych Twoim sklepem.

Pamiętaj, że najważniejsze jest budowanie relacji z klientami. To nie jest wyścig, aby zdobyć jak najwięcej adresów e-mail. W końcu, co z tego, że masz tysiące subskrybentów, jeśli nikt z nich nie jest zaangażowany w Twoje wiadomości lub nie jest zainteresowany Twoimi produktami? Zamiast tego, skup się na jakości swojej listy subskrybentów i na budowaniu silnych, trwałych relacji z nimi.

Miej na uwadze, że budowanie listy to proces ciągły. Zawsze będziesz miał nowych klientów, którzy dołączają, i innych, którzy odchodzą. Dlatego ważne jest, aby regularnie aktualizować swoją listę i zawsze szukać nowych sposobów na przyciąganie i zaangażowanie subskrybentów.

Jak wspomniałem wcześniej klienci przychodzą i odchodzą, wypisy z listy są pożądanym zjawiskiem, bo ludzie którzy nie są zainteresowani wykonali pracę za nas.

Szacuje się, że rocznie około 20% bazy mailowej staje się nie aktywna, przez wypisy lub porzucone skrzynki pocztowe.

Dlatego głównym celem jest utrzymanie pozytywnego bilansu maili. Czyli zbierasz ich więcej niż tracisz.


2. Newsletter - Broadcasty

Dzisiaj skupimy się na najprostszej części email marketingu czyli newsletterach. Automatyzację, segmentację i feedy produktowe zostawimy na inną okazje.

Newslettery, często nazywane też mailami broadcastowymi, stanowią istotny składnik strategii email marketingowej w Ecommerce. Są to wiadomości, które są wysyłane do wszystkich subskrybentów, lub do konkretnych segmentów według ustalonego harmonogramu.

Newsletterów można używać do różnych celów, ale przede wszystkim są one skuteczne do informowania subskrybentów o nowych produktach, promocjach, aktualizacjach, czy ważnych wydarzeniach w Twoim sklepie. Oto kilka kluczowych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy tworzeniu newsletterów:

Treść: Nie rozpisuj się nadmiernie chyba, że jesteś pewny, że te informacje zainteresują twoich odbiorców. Newslettery świetnie nadają się do rozruszania sprzedaży przez weekend kuponem, lub rozciągnięcia black friday na cały tydzień.

Personalizacja: Mimo tego, że newsletter jest wysyłany do dość ogólnej grupy klientów, różne testy udowodniły, że maile personalizowane cieszą się większą liczbą interakcji.

Design: Maile powinny posiadać powtarzalny schemat i wygląd. Istnieją publikacje które pokazują, że twoi klienci uczą się sposobu komunikacji z tobą i jeśli wysyłasz regularnie maile bez linku mail z linkiem, bez większego powodu spowoduje większą liczbę wypisów.

Skup się na prostych i rozpoznawalnym designie, na dole maila dodać swoje social media aby zwiększyć szansę strategii Omnichannel.

Call to action (CTA): Każdy newsletter powinien mieć jasne wezwanie do działania. Czy to "Kup teraz", "Dowiedz się więcej" czy "Zarejestruj się" - upewnij się, że Twoje CTA jest widoczne i zachęca do interakcji.

Testowanie: Testuj różne aspekty swojego newslettera - tytułów, przez treść, aż po CTA. Dzięki ciągłemu testowaniu i optymalizacji zwiększysz skuteczność swoich maili oraz lepiej zrozumiesz co motywuje twoich klientów.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznej strategii email marketingowej jest regularność. Nie zalewaj swoich subskrybentów mailami - zamiast tego skup się na dostarczaniu wartości i budowaniu relacji z Twoją publicznością.

Dobrym początkiem jest wysyłanie od 2-4 newsletterów miesięcznie.

Czy coś z tego wpisu wydaje się nie jasne? Może chciałbyś abym rozwinął jakiś temat? Pisz śmiało a rozwinę ten wpis o to co Cię interesuje :). 

Dlaczego Twój sklep internetowy powinien prowadzić bloga

Michał Biajgo

Hej!
od 2010 jestem zakochany w marketingu a w 2012 poznałem moją główną miłość E-commerce. Przez ten czas poznałem wszelkie zakątki i tajniki prowadzenia i promowania sprzedaży w Internecie. Dzisiaj współpracuję ze sklepami które już są lub niedługo mają szansę stać się liderami swoich rynków.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

You may be interested in

>