Optymalizacja Merchant center

by Michał Biajgo  - 8 czerwca, 2024

Optymalizacja produktów w Merchant center zawsze przynosi korzyści, jednak czasami ten czas możemy zainwestować gdzie indziej i uzyskać dużo lepsze efekty. Jak rozpoznać, że nasze konto cierpi na słabą optymalizację i jak dużo możemy na tym skorzystać?

Analiza

Pierwszym i w sumie najbardziej logicznym krokiem jest analiza naszego konta na merchant center. Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek pracy powinniśmy ocenić ogólny stan i wyznaczyć sobie priorytety pracy. To jest proces przez który przechodzę analizując sklep z którym nie miałem wcześniej do czynienia.

1. Ogólny stan konta

Często zdarza się, że duża część oferty jest odrzucona z powodu jakiejś głupoty jak brak gmin, nie działające zdjęcie czy jakieś nakładki na zdjęciach.

Jest to najważniejszy element optymalizacji konta i zawsze od tego zaczynam tj. Od zmaksymalizowania liczby produktów zatwierdzonych do reklamy oraz do zminimalizowania liczby produktów odrzuconych lub ograniczonych.

2. Meta Dane produktów

Google określa to czym jest nasz produkt na podstawie kilku czynników najistotniejszymi są:

  • tytuł
  • opis
  • dodatkowe dane
  • gtin
  • kategoria

Ułożyłem je nie według istotności dla google tylko możliwości optymalizacji z naszej strony.

Najwięcej możemy zyskać w tytułach i opisie produktu zwłaszcza gdy jesteśmy sklepem DTC. Najgorsze co możemy zrobić to ograniczyć tytuł produktu do nazwy własnej.

Zamiast pisać „Marubo Black” Ice lepiej napisać „Naturalny krem pod oczy Marubo Black Ice ekologiczny, zawiera jeżyny o zapachu lawendy”.

Daje to dużo lepszy kontekst czym ten produkt jest przez co google może przetestować dużo więcej fraz szukając rentownych kombinacji.

3. Segmentacja oferty

Trochę bardziej zaawansowana optymalizacja polegająca na łączeniu produktów w grupy na podstawie ich sezonowości, popularności, marżowości itd. Jest to proces bardzo mocno oparty na strukturze naszego biznesu i okazji jakie możemy wykorzystać przy poprawnej segmentacji.

Podsumowanie

W tym miejscu będę brzmiał jak zepsuta płyta, ale mało która agencja podejdzie do tego procesu wykorzystując pełny potencjał bo żadna agencja nie nie zrozumie nawet w małym procencie twojego biznesu tak jak ty go poewienieneś rozumieć.

Ecommerce nie zmiennie od lat jest biznesem polegającym na zbieraniu i interpretowaniu danych.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

You may be interested in

>