Blog Firmowy? Może i trzeba ale po co?

by Michał Biajgo  - 25 marca, 2021

Gdzie nie spojrzysz i z kogo nie zapytasz każdy Ci powie "Musisz prowadzić Bloga!" ale tak naprawdę co powinien zawierać taki blog? Co powinniśmy na nim zamieszczać? Co robić z taką treścią.

Po co?

Na wstępie powinieneś uświadomić sobie, że na tą chwilę tylko 3% klientów z twojego rynku wie czego szuka i chce to kupić, więc jeśli sprzedajesz np. telewizory to 3% twoich klientów najpewniej szuka już "65 calowego telewizora Sony".

I o te 3% konkuruje każdy sklep sprzedający telewizory w Internecie niestety niektóre sklepy konkurują tylko i wyłącznie o te 3%... A co z resztą?

I tutaj pojawia się blog sklepu, który ma poświęcony cały wpis telewizorom QLED, gdzie przy okazji pokazuje na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i jakimi parametrami się kierować 100% wiedzy którą przekazalibyśmy bliskiej osobie na pytanie jaki telewizor kupić gdy jest to naszą pasją :).

Prowadząc bloga który będzie dzielił się z ludźmi wiedzą na temat naszego rynku ale nie będzie naciskał na sprzedaż pozwoli nawiązać kontakt z ludźmi w momencie gdy dopiero zastanawiają się nad danym zakupem. Dzięki takiej interakcji kolejny kontakt z klientem wzbudza w nim już większe zaufanie do firmy bo pamięta logo, i wygląd strony internetowej. 

I ostatecznie dzielenie się wiedzą pomaga konsumentowi podjąć jak najlepszą decyzję w dużo krótszym czasie jednocześnie budując nasz autorytet w oczach klienta.

Jak Wykorzystać?

Dobrym sposobem na wykorzystanie postów na blogu jest pozyskiwanie maili które następnie wpadają do odpowiedniego flow (sekwencja automatyzacji mailingowej) który w sposób łagodny i nie nachalny zbuduje zaufanie klienta i przedstawi naszą ofertę zapraszając do zapoznania się z nią.

Gdy posiadamy już treść na blogu oraz odpowiednią sekwencję potrzebujemy ruchu na dany.

Facebook jest świetnym źródłem do pozyskania go.

Przeciętny autor bloga spędza 80% czasu na pisaniu a 20% na promocję, przy blogach sklepów internetowych rozkład zajęć powinien bliżej 50% - 50% lub nawet 20% na pisanie i 80% na promocję.

Celem jest napisanie świetnego materiału który odpowie na wszelkie możliwe pytania potencjalnego klienta, bo przecież dobry sprzedawca ma już przygotowane odpowiedzi na pytania których klient jeszcze nie zadał, bo to co dla klienta jest dziewiczym rejsem dla sprzedawcy jest już standardowym kursem przez jezioro.

Następnie stworzenie odpowiedniego cyklu dla ludzi czytających bloga (pozyskanie maila, stworzenie sekwencji zachęcającej do zapoznania się z ofertą i ostatecznie przybliżenia jej do sprzedaży).

Kroki do efektywnego wykorzystania Bloga

Krok 1

Napisz świetny post na temat czegoś co może przydać się twojemu potencjalnemu klientowi, ale skup się na tym aby twój artykuł był najlepszym źródłem wiedzy w Internecie, nie ma sensu pisać tego samego co reszta. Pójdź o krok dalej i zrób to lepiej!

Krok 2

Stwórz system pozyskiwania email odwiedzających osób za pomocą modal pop-upa  lub formularza na stronie z propozycją czegoś co wzbogaci cały artykuł np. gdy piszesz o zdrowej suplementacji zaproponuj ebook z 5 zdrowymi przepisami w zamian za email. Im gratis będzie lepiej dopasowany do treści artykułu tym większą konwersję osiągnie. 

Krok 3

Stwórz sekwencję emailową która utrzyma kontakt z osobą która zostawiła swojego maila. Zadbaj aby lepiej poznała twój biznes, kim jesteś i co wyróżnia twój sklep a następnie zaproponuj sprawdzenie oferty sklepu.

Krok 4

Gdy system jest już dopracowany wystarczy sprowadzić więcej ludzi aby cała machina zaczęła działać. Idealnym rozwiązaniem jest promocja postu za pośrednictwem płatnych reklam w social media. Jeśli napisany przez nas artykuł zostanie napisany na podstawie analizy SEO to z czasem zaczniemy zauważać dodatkowy ruch organiczny w naszym lejku sprzedażowym 🙂 

Podsumowanie

Blog firmowy zawsze ma sens i jest potrzebny, niestety nie zawsze osoba która go zakłada lub prowadzi ma na niego pomysł.

Z doświadczenia wiem, że małe posty pisane przez "klepaczy" dają ruch organiczny z "długiego ogona" ale ostatecznie ledwie nadają się do czytania.

Dobry artykuł rozbierający problem na czynniki pierwsze potrafi być najbardziej dochodową kampanią w sklepie.

Fajnym sposobem na pomiar skuteczności wpisów na blogu jest stworzenie zdarzenia które odpala się podczas zostawiania maila. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić w Google Analytics który wpis daje nam wpisy najniższym kosztem.


Dlaczego Sklep dla Wszystkich będzie dla nikogo?
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

You may be interested in

>